oofmjdnd oofmjdnd
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Billy paid $3.35 for 2.25 pounds of apples.
How much did he pay per pound?
Round to the nearest cent.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 24-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$3.35/(2.25 pounds) = $(3.35/2.25)/pound ≅ $1.49/pound

Answer Link

Otras preguntas

is a paper clip a conductor
What is the equivalent fraction of 20/100
How much voltage can be stored in a thundercloud?
What are the missing interior angles of a polygon if the ones shown are 152° and 50°
Can someone plz answer my question plz!!!!! It's in the picture
please help me on problem 5
the advertised price of a cell phone is $149 after a $50 mail in rebate. write and solve an equation to find the price of the cell phone before the rebate is ap
What were the advantages and the disadvantages of the mandate of Heaven concept and the pattern of dynastic cycle ? How did these concepts affect the developmen
Mark each statement if it correctly describes something that happened when foreign invaders conquered Egypt. A. Foreign rulers took the title pharaoh. B.
The coach, who has ten years' experience, has agreed to lead our team. The coach who has ten years' experience has agreed to lead our team. Select the answer th