jazleenram229 jazleenram229
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Natalie bought a three pack of erasers $1.47. At the same rate how much would a 10 pack of erasers cost?

Respuesta :

ItzAshleyy
ItzAshleyy ItzAshleyy
  • 24-02-2021

Answer:

The price for a 10 pack of erasers would cost $4.09

Step-by-step explanation:

1.47 ÷ 3 = 0.49

0.49 × 10 = 4.9

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-02-2021

Answer:

$4.9

Step-by-step explanation:

[ Unitary method]

3 pack of erasers = $1.47

1 pack = $1.47 / 3 = $ 0.49

10 pack = $ 0.49 x 10 = $4.9

(I hope im right!)

Answer Link

Otras preguntas

what is the condition for distance travelled by a body is equal to displacement ​
Objectives 03:Posttest 3:Ancient India and China How were Chandragupta and Asoka different?
What is the definition of a noun? A a word that replaces another word or phrase B a word that expresses emotion C a word that describes action, existe
I need help with these removable discontinuities.​
ABCD is a parallelogram. Find the values of x and y. Solve for the value of z, if z=x−y. A. -10 B. -20 C. 20 D. 30
Factories in ______ manufacture airplanes
Suppose a tax of $3 is imposed on each new garden hose that is sold, resulting in a deadweight loss of $22,500. The supply curve is a typical upward-sloping str
What do I do for this question?
What is generalization
Solve: ( Brainliest ) -- TIME LIMIT: 8:00 minutes 2/3·z=10/9 Answer in proper and improper