L0SERR4T
L0SERR4T L0SERR4T
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 cakes cost $96, how much will 11 cakes cost?

Respuesta :

chantalsenior chantalsenior
  • 24-02-2021
96 divided by 6 is 16, so each cake costs $16. 16 x 11 = 176, so 11 cakes will cost $176
Answer Link
kjdrgijl15 kjdrgijl15
  • 24-02-2021

Answer:

the answer is 176.

Step-by-step explanation:

you would divide 96 by 6 which is 16. and 16 is how much each cake cost. so then multiply 16 by 11 and you'll get 176. :)

Answer Link

Otras preguntas

How did the tariff of 1816 differ from the tariff in Hamilton’s Plan during the early 1790s?
do humans need photosynthesis to survive?
How do Japanese be there people with so little good farmland?
WHAT IS 24.5 DIVIDED BY 7
Write the explicit formula for the geometric sequence. Then find the fifth term in the sequence. a1 = -4, a2 = 8, a3 = -16 A. an = -4 x (2)^n; -64 B. an = -4 x
I REALLY NEED HELP Question 1 (1 point) Question 1 Unsaved Orbitals are defined by which of the following? Question 1 options: number of electrons spin directio
In which sentence is the underlined verb in subjunctive mood? A. David walks quickly all the time. B. David does walk quickly to ensure that he is on time.
I need to learn everything about THE SPREAD OF CIVILIZATION in social studies. We have a test tomorrow.. ex:ancient egypt and hieroglyphics and monotheistic and
How did the use of iron affect medieval farming
Over millions of years, birds developed as a species. This relates to _____.