msage3959 msage3959
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

the local grocery store is running a special: three dozen eggs for 1.08 what is the cost per egg.

Respuesta :

heysistersadie
heysistersadie heysistersadie
  • 23-02-2021
33.3 cents

dozen=12
3 dozen=36
because 3x12=36
divide 36 by the cost of the eggs
36/1.08= 33.3
Answer Link

Otras preguntas

2) M N a) Write all the points on the plane M. b) At which line do the planes Mand N intersect? c) Write a set of points which are coplanar in plane M. d) which
find cos(2*ABC) 100POINTS
Which excerpt from "Ain't I a Woman?" is the best example of logos? O Nobody ever helps me into carriages, or over mud-puddles, or gives O Look at me! Look at m
Write the sentence as an equation q is the total of c and 367
Please help asap thanks so much!
5 Select the correct answer from the drop-down menu. How does the third paragraph refine the author's claim about the new spacesuit? It explains how the new spa
Translate verbal expression number cows in the field -12
2. M is the midpoint of AB. N is the midpoint of AM. Find the coordinates of point M and point B. Y B N(-10.5, 3.25) A(-20, 1) M 3. Write the following recurrin
Given: -6x < 36. Choose the solution set. 1. {x | x < -6} 2. {x | x > 6} 3. {x | x > -6} 4. {x | x < 6}
Nick wants to save up enough money to go to Carowinds for the day with a group of his friends. He already has $50 saved up and plans to save $10 each week. Writ