bznajsvsmnshsiemb bznajsvsmnshsiemb
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

The telephone company purchased 192 yards of wire for $2,304 in January. They
plan on making a purchase of 400 yards in February. How much will the February
purchase cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 23-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

400yd($2304/192yd)=$4800

Answer Link
Ammar4405
Ammar4405 Ammar4405
  • 23-02-2021

Answer:

400 yards of wire will cost $4,800

Step-by-step explanation:

First find the cost per yard of wire by using the equation 2,304/192 which equals 12/1, which is $12 per yard of wire. Next multiply that by 400 to get $4800, which is the total February purchase cost.

Answer Link

Otras preguntas

If Senator Smith wants to delay voting on a controversial or otherwise objectionable bill, she may A) veto the bill. B) start a filibuster. C) demand a clo
what is the de facto segregation?
What does the phrase gold glory and God mean?
Where should the lower quartile line be placed?
Latoya has 25 pounds bag of potting soil. She puts 3 pounds of potting soil in each f flowers. The amount of potting soil that remains can be represented by the
∆XYZ has vertices X(5, 6), Y(9, 12), and Z(12, 8). It is translated right 8 units and up 3 units. What are the coordinates of X’, Y’, and Z’?
What idoelogy did the Egyptian Sayyid Qutb develope after spending two years teaching in US?
_____ is any form of impersonal, sponsor-paid, one-way mass communication.
since the mid-1960s in the united states
what is the most reliable source of scientific information? a. a textbook b. a newspaper c. a website created by an individual d. an online scientific journal