doodoobrainforr
doodoobrainforr doodoobrainforr
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please help asap!!!!!!!!!

Please help asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

The unit price per apple is $0.50

Step-by-step explanation:

If there is a total of 12 apples priced at $6, you can do 6 / 12 to find how much each apple costs individually.

6 / 12 = 0.5

Therefore, each apple costs 50 cents, or $0.50.

Answer Link

Otras preguntas

what characteristics of the narrator in "the night the bed fell" ends up being a key element in the story PLEASE HELP ILL MARK ANSWER BRAINLIEST IF ITS CORRECT
What was the danger looming for Americans at that time? Constitutional Convention time period.
A declarative memory that is accessed in a conscious, direct, and effortful manner is also called a(n) ____. a. ​implicit memory b. ​procedural memory c. ​expli
which most strongly influences one's decision to drink A) one's feelings about oneself B) one's past experiences C) one's likes and dislikes D) one's opinion
Polluted sites that can be cleaned and revamped are termed at ___________ sites. answer: Brownfield
Divide £250 in the ratio of 3:6:1 Please help me :)
Strong beliefs or values are called
The rate of elongation of a dna strand in prokaryotes is __________ the rate in eukaryotes.
HELP! Which conclusion does the political cartoon best support? A The public blamed politicians in general for the Teapot Dome Scandal. B The Republican Party
What specific dietary recommendations would you give to someone interested in lowering his or her risk for cardiovascular disease?