channeirycortes channeirycortes
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs.Leitz spent $8.75 on new folders, f, for the 25 students in her class. Which equation shows how to find the cost of each folder

Respuesta :

almastevenson22 almastevenson22
  • 23-02-2021

Answer:

each folder costed 0.35

Step-by-step explanation:

8.75 divided by 25 would have given you the answer

Answer Link

Otras preguntas

63mL= how many liters
a 5-foot piece of linen costs $29.40. what is the price per inch?
What are the main characteristics of American Indian creation stories? They explain through storytelling how the world came into existence. They explain through
there was a boy and he had three friends what is a multiplication sentence to find the total
Who was the primary negotiator of the Compromise of 1850?
How does this excerpt prove that Odysseus causes his crew’s demise?
Dalton's dad rode his bike 1 kilometer north, 1 kilometer west, 1 kilometer south, and 2 kilometers east. How many total kilometers will Dalton's dad ride
2/3 as a whole number
63mL= how many liters
A student performs an experiment and must measure the lengths of four different objects: a textbook, a pencil, a cup, and a piece of bread. Which would be the m