squarebowls
squarebowls squarebowls
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $6.45 a
pound, how much
would it cost to buy
three and a quarter
pounds of cashews?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

$20.96

Step-by-step explanation: 6.45 times three equals 19.35 plus a quarter of 6.45 equals 1.6125 which you round to 1.61. So 19.35+1.61= 20.96

Answer Link

Otras preguntas

Solve and check thanks
Ginger buys lunch at school every day. She always gets pizza when it is available. The cafeteria has pizza about 80% of the time. Ginger runs a simulation to mo
What part of Europe has the greatest numbers of languages in one language family
Quelle particularité grammaticale le nom amour a-t-il
[100 Points ' Fun Tricky Quiz ' Brainliest for whoever answers ALL of them] 1) What has a face and two hands, but no arms or legs? 2) I start out tall, but the
What religion greatly influenced the government and culture of Songhai?
) True/False: When weather is sunny and hot, the water cycle has stopped for that day
History question I need help PLEASE!
Why are fossils almost exclusively found in sedimentary rocks
AS ALWAYS, DUE TODAY!!! WILL GIVE EVERYTHING GOOD!!! NOTE: I NEED THE COORDINATES!!! I STILL NEED HELP WITH THIS!!!