cionie4
cionie4 cionie4
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 20 mL of medicine cost $2.00 to produce, then how much does 1L cost?

Respuesta :

muzamilmustafa
muzamilmustafa muzamilmustafa
  • 23-02-2021

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

1L has 1000ml, so 1000/20=50x$2.00=$100

I think

Hope this helps

:)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following most accurately describes the central purpose of the Monroe Doctrine?
At what age does a child first recognize his mother's voice? A.) One day B.) One month C.) Five months D.) Nine months
Which stage of grieving might someone say, "if my aunt survives this accident i will stop biting my fingernails"?
Solve by linear combination 2x-y=6 x+y=6 I need all the work please
Compare the way poets portray love in 'Hour' and 'Praise Song For My Mother'
Which of the following was not an economic problem in the United States in the 1780s?   Inflation Government debt Lack of farm production Paper currency losing
based on these details from paragraph 4 and background knowledge, what inference can you make about odyssey marine exploration?
All of the following are goals of guidance, except A. self-control B. coercion C. communication of feelings D. self-esteem
which box has a prime number of muffins
For the second problem do I what do I have to do ( +,times,- or diving