reagenrenee08 reagenrenee08
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills
class. She bought 2 1/2yards of fabric.
Her total cost was $15. What was the
cost per yard?

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 23-02-2021

Answer:

The cost per yard is $6

Step-by-step explanation:

In order to find out the cost per year, we have to take the total cost and divide it by the number of yards, and so we get...

15 / 2.5 = 6

Therefore the cost of 1 yard is $6.

Answer Link

Otras preguntas

in order to determine her pulse rate, junes nurse counted 18 beats in her pulse in 15 seconds. at this rate, how many beats would she have in 60 seconds?
The builders of the transcontinental railroad used legal and illegal means to cut costs and finance construction. Which of the following were legal means? (Se
How did new technology promote urban growth around the turn of the century
what is 7 1/5 as a decimal
how to solve this linear equation. 12/5f=-18
Why did many people seek help from priests as the Black Death spread through Europe?
Round 1231.62567 to three decimal places
During the 19th century, the United States ability to remain isolated from European affairs was largely due to its a. lack of cultural identity. b. economic i
what is 7 1/5 as a decimal
Which best describes neurons? a/Like all eukaryotic cells, neurons do not have the ability to regulate what substances go in and out of the cell. b/ Like all eu