rashmi9591
rashmi9591 rashmi9591
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

How many pounds of apples can be purchased for $12.50 if you can buy 16 pounds for $20?
Please answer

Respuesta :

aundriabus aundriabus
  • 24-02-2021

Answer: 10 pounds

Step-by-step explanation:

16      ?  

------ -------

20     12.50

Step 1: 16x12.50= 200

Step 2: 200/20= 10

Answer Link

Otras preguntas

Reorder the following equations in ascending order of steepness.y = 15x + 5y = 0.15x - 1y = xy = x + 100
Q: At noon the armadillo left the wild kingdom and headed north at 3 kilometers per hour . two hours later the raccoon left the same kingdom and headed south at
A 170 g hockey puck sliding at 25 m/s slows to a speed of 10 m/s in a distance of 7.5 m.  Determine the force of friction causing the puck to slow.
Which equation will have the same solution as 3(2x-1)+4x=13?
What is the equation of the line that passes through the points (-2,2) and (0,5)?
What is the equation of a parabola with vertex (0,0) and focus (0,4)? Draw its graph on the grid
write an equation of a line that is parallel to y=-6x+4 and passes through(2,10). write an equation of line which is perpendicular to y=(-2/3)x-5 and passes thr
Which of these equations represent functions? Check all that apply. A. y = (x - 2)^2 + 5 B. x^2 - 4y^2 = 1 C. y = 3x - 3 D. y = 4x^5
C+(4-3c)-2=0 Need help
Please help punitive 1. out in the open 2. of or related to punishment 3. of or relating to trees 4. not subject to injury