vcantos2021
vcantos2021 vcantos2021
  • 22-02-2021
  • History
contestada

If 3/4 lb of candy cost 12.00 how much would each lb of candy cost

Respuesta :

srea2948 srea2948
  • 22-02-2021

Answer:

$16

Explanation:

To calculate the unit rate for this problem you would put the amount of money in the numerator and how much candy you have in the denominator. It would look like this:

$16/0.75

Some quick division will get us $16 so therefore, it is 16 dollars for one pound of candy.

Answer Link

Otras preguntas

please explain how to solve this  On Monday,it took Helen 3 hours to do  a page of science homework exercises.The next day she did the same number of exercises
whats the most accurate estimation of 65+77
whats the most accurate estimation of 65+77
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
whats the most accurate estimation of 65+77
why did people immigrate to the United States in the late 1800s?
please explain how to solve this  On Monday,it took Helen 3 hours to do  a page of science homework exercises.The next day she did the same number of exercises
whats the most accurate estimation of 65+77
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23