taniahhixenbaugh taniahhixenbaugh
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79. A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50. Which box is more expensive per ounce? Find cost per ounce.

Respuesta :

duhitzdavie
duhitzdavie duhitzdavie
  • 22-02-2021

Answer:

The cheerios are more expensive per ounce

Step-by-step explanation:

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79---$0.45

A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50----$0.11

2.79/6.22 =0.45

3.50/32 = 0.11

Answer Link

Otras preguntas

Describe how you would prepare a supersaturated solution
what are major attraction of province no 1 of Nepal​
Why do doctors check for swollen lymph nodes? A. Bacteria and viruses mostly attack the lymph nodes. B. Memory cells are stored in the lymph nodes. C. It is
The _____ of a triangle is a segment that connects the midpoints of two sides of the triangle.
I promise I __________harder. A-learnt B- have learnt C- will learn D- am learning
Hi! Could you please, answer a question for me? If my boss says to me: Don't be late! A friend of mine approaches me and says: What he said? I know that if I sa
find the missing side of the triangle.​
8. Do you have any brothers or sisters?
Four atoms and/or ions are sketched below in accordance with their relative atomic and/or ionic radii. Which of the following sets of species are compatible wit
Find the missing side lengths. Leave your answers as radicals in simplest form.