landrythompson00
landrythompson00 landrythompson00
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jose bought 11 pounds of rice for $6.
How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

jlsocool2
jlsocool2 jlsocool2
  • 26-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

66

Answer Link
balesaaden78 balesaaden78
  • 26-01-2021

Answer:

0.6

Step-by-step explanation:

we have :

10 pounds of rice  

→

6

$

1 pound of rice  

→

x

$

we need to find  

x

x

1

=

6

10

→

x

=

6

×

1

10

=

3

5

=

0.6

I hope that was clear

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following functions is graphed below? A y=[x-2]-3 B y= [x+2]-3 C y=[x+2]+3 D y=[x-2]+3
The lungs _____. A. clean the blood of carbon dioxide B. are located in the chest C. are protected by the rib cage D. all of the above
I dont understand please help​
Show work step by step
In your opinion, should the government control population in their countries? Why or why not?
Benson sells vacuum cleaners on a commission he earns $75 for each vacuum cleaners sucks how many vacuum cleaner should he sell so that he will have a monthly s
what was the idea of gandhiji for conservation of resource?​
The number 0.2 can be written as 10 So, so it is a rational number. ATrue B False
Which statement about the image pictured is true?
Which of the following is TRUE regarding the differences between plant and animal cells? O A. Plants do not have mitochondria and therefore do not need oxygen.