Lupita bought 7 pounds of pretzels at a local wholesaler for $16.80. Her friend Charles bought 5 pounds of pretzels at the supermarket for $12.75. Charles thinks he got the better deal because $12.75 is less than $16.80. Is Charles’s reasoning correct? Explain why or why not.

Respuesta :

Answer:

Charles's reasoning is wrong.

Step-by-step explanation:

Lupita has 7 pounds for 16.8 and Charles has 5 pounds for 16.8.

Let's set up ratios.

So Lupita got the best deal, not Charles. Poor him.

Ver imagen Аноним