163170 163170
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $10 to get into the dance and snacks are $2 each. If you have $30 to spend, how many snacks can you buy?

Respuesta :

kieraclarke345
kieraclarke345 kieraclarke345
  • 25-01-2021

Answer:

10 Because if u do 30-10=20 and then 20÷2= 10

Answer Link

Otras preguntas

5. What is the initial energy source for all terrestrial communities?A.ABCDB.C.D.WaterPhotosynthesisLightGlucose
Why is Macbeth so fearful of Banquo? Read his soliloquy from Act 3 Scene 1,
19. Me gusta practicar deportes. Me gusta la clase de...○ ArteOEducación FísicaHistoriaCiencias
pagina 113 ejercicio 7-8 del texto de decimo año
Which application software is designed to create, store, manage, search, and extract information?
On this graph, what LIMITING FACTOR of the fish is being graphed?
2. What term describes anything adjacent to the vagina or part of the vagina? A. Paravaginal B. Bivaginal C. Teravaginal D. Adjunct vagina 4. Radiation oncolog
The property of matter that resists change in motion is: *accelerationinertia○ forcespeed
What ethical dilemmas are created by virtue of the fact that the arestee?
28. How has the free-enterprise system applied technological innovation to themarketplace for cell phones?A. Competitive manufacturers vie for government contra