sasha0143 sasha0143
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada



Which is the better buy: 4 pens for $2.60 or
12 pens for $7.20

Respuesta :

danniella59
danniella59 danniella59
  • 25-01-2021
12 pens is a better choice
Answer Link
SvqaSimq
SvqaSimq SvqaSimq
  • 25-01-2021

Answer: The 12 pens for $7.20 is the better buy

Step-by-step explanation: each pen is 60 cents. While 4 pens for $2.60 would be 65 cents.

Answer Link

Otras preguntas

what is one reason why Rock layers are not horizontal?
The _____ is composed of designated cabinet officials and others spanning military, diplomatic, and intelligence areas who meet regularly with the president to
A file concordance tracks the unique words in a file and their frequencies. write a program that displays a concordance for a file. the program should output th
Which was not a basic belief of early Hinduism in the Vedic Age
Close reading is mainly about...
In a workbook's theme, _____ colors are designated for text and background, _____ colors are used for accents and highlights, and _____ colors are used for hype
Charles darwin theorized that emotions were a product of ________ and, therefore, universal.
Brett ate poisonous wild mushroom, which partially paralyzed his motor unit. his doctor performed an emg test on him and the emg trace is shown above. predict w
One component of pension expense is actual return on plan assets. plan assets include only assets reported on the balance sheet of the employer as prepaid pensi
y=2x+6 and y=-3x+16 for solving the system