naylaj
naylaj naylaj
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

John can buy a 8 pencil for 1.25 or a 12 pencil for 2.00 which is the better buy

Respuesta :

otfgucci73
otfgucci73 otfgucci73
  • 25-01-2021

Answer:

8 pencil for 1.25 because you save more money.

Step-by-step explanation:

Answer Link
brendenvey brendenvey
  • 25-01-2021

Answer:

8 pencils is a better buy

Step-by-step explanation:

at 8 pencils for 1.25, each pencil costs about 16 cents and at 12 pencils for 2.00, each costs about 17 cents

Answer Link

Otras preguntas

Chlamydia is caused by a a. louse. b. virus. c. protist. d. bacterium.
Which two atoms are linked in each peptide bond?
A factor hindering the German invasion of Russia was
What is 1/2 times seven
Why was slavery a paradox in the United States? A. People in the North refused to allow escaped slaves to live in their states. B. It went against the ideals
write the number that is 6 more tens and 8 more ones than the number 30
One hypothesis about the origin of the building blocks for life is that they I were
14. The mode of the data set is 21. What number is missing? 21, 17, _, 25, 23, 13 19. The mean of the data set is 18. What number is missing? 21, 11, _, 27, 22,
Alberto feeds his fish the same amount of food each day. a 2 ounce jar of fish food flakes has enough food for alberto to feed his fish for 100 days. how many o
what states were cotton grown in