dumplengsyt dumplengsyt
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for
$1.76? Explain how you got your answer.

Respuesta :

Breeze2020
Breeze2020 Breeze2020
  • 25-01-2021
13.13,,,,explanation 5.25 x 100/40 is 13.125 which rounds up to 13.13
Answer Link

Otras preguntas

f(x)=23x+27 g(x)=12x-d If (f^-1(g^-1(x)))= (g^-1(f^-1(x))), find d. How do I do this please?
Which statement describes a legal means used by the companies that built the transcontinental railroad to cut costs? A. They cut the salaries and bonuses of com
Estimate by rounding each addend to the greatest place: 50,099+ 24,565=74,664 . A is 65,000 , B is 75,000 , C is 70,000, D is 71,000
if angela swims 1700 meters in 40 minutes what is her unit ratio?
which of the following describes the correct sequence of the movement of food during digestion? answers: A
Find the percent of change,Round to the nearest whole percent:Original:54New:45
what is ten times as much as 0.09
what number is 1,000,000 greater than 337,676
North Sami and Faroese are languages native to what continent
What is the greatest common factor of 72 and 96 and 120