allisonc9856
allisonc9856 allisonc9856
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Martha goes to the grocery store to buy oranges . Oranges are on sale for $1.25 per pound . How much would 5 pound of oranges cost

Respuesta :

jennytheissen20 jennytheissen20
  • 25-01-2021

Answer:6.25

Step-by-step explanation:1.25x5=6.25

Answer Link
dlampp123
dlampp123 dlampp123
  • 25-01-2021

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

1.25 × 5 = 6.25

hope this helps...

Answer Link

Otras preguntas

What is the purpose of the body paragraphs when writing an essay? O A. To avoid plagiarism by citing all sources used in the essay • B. To summarize the essay's
In July 2018, the Gallup Poll asked a random sample of 1033 American adults, "Has drug abuse ever been a cause of trouble in your family?" The poll found that 3
How could zoning laws help reduce negative externalities? Is it appropriate for government to limit what an individual can do with their own property?
Two similar cones have volumes of 20 cm³ and 1280 cm³. The radius of the base of the smaller cone is 2-3 cm. Calculate the radius of the base of the larger cone
Money is invested into an account earning 4.25% interest compounded annually. if the accumulated value after 18 years will be $25,000, approximately how much mo
PLEASE HELP URGENTLY
250.12+16.8÷1.2 please tell me
how are the ordered pairs (3,6) and (6,12) related to the scale factor 2?
An element has 7 protons and 8 neutrons and 9 electrons. What is the proper value of A?
Which of the following is a point on the line defined by the parametric equations below ?