whohatesschool1984 whohatesschool1984
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for $1.76? Explain how you got your answer.

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 30-01-2021

Answer:

28 oz. for $2.24 cost most per ounce

$12.5 per oz

Step-by-step explanation:

Find the cost per ounce by dividing the total oz by cost of the total oz

60 oz. of peanut butter for $5.40

Cost per the ounce = 60 oz / $5.40

= $11.11 per oz

28 oz. for $2.24

Cost of peanut butter per ounce = 28 oz / $2.24

= $12.5 per oz

16 oz. for $1.76?

Cost of peanut butter per ounce = 16 oz / $1.76

= $9.10 per oz

28 oz. for $2.24 cost most per ounce

Answer Link

Otras preguntas

This passage BEST demonstrates which of these? A) the military conquest of Asia by the Chinese B) the growing influence of Chinese Buddhism on the western world
state the three components of the cell theory​
What is 7.96 (96 repeating) as a fraction in simplest form
x-7/4=-2 plzzz help me​
Leone Lattes found a way of using a comparison microscope to improve this technique to better match bullets.
Diego pours out 25% of the remaining water. About how many ounces did he pour the second time? Explain or show your reasoning.
All of the following are characteristics of South Africa except __________. A. it has an emerging market economy B. it has a history of racial segregation C.
8. What is the measure of number. 55° 125°
scale drawing of a lake has a scale of 1 cm to 80 m. If the actual width of the lake is 1,000 m, what is the width of the lake on the scale drawing?
Todo número decimal se puede transformar en fracción?