Dreamergirl777 Dreamergirl777 25-01-2021 Mathematics contestada Students are selling grapefruits and nuts for a fundraiser. The grapefruits cost $1 each and a bag of nuts cost $10 each. They sold 100 items and made $307. How many grapefruits did they sell? In your answer, you should have the following: 1. variables 2. a system of equations 3. solution to the system of equations 4. Interpretation