00060330
00060330 00060330
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost? i need the expression

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-01-2021

Answer:

20+20+20+20+20+20= 120

Step-by-step explanation:

2^6 = 120 hope this helps! plz mark brainliest

Answer Link
lorenamuresan
lorenamuresan lorenamuresan
  • 25-01-2021
20x
20 ( cost per week )
x ( amount of weeks )
20 x 6 = $120
Answer Link

Otras preguntas

a mile equals 63,360 inches. estimate the number of inches in 5 miles by rounding 63,360 to the nearest ten thousand
Which of these geological features would most likely occur where tectonic plates move away from each other? mid-ocean ridge hot spot volcano deep-sea trench c
the difference of 10 and a number in algebraic expression
The difference between six times a number and four more than three times the number
When readers make predictions about a text, they are
Before weight machines, stationary bikes, and step aerobics, people practiced yoga for spiritual and physical health. Yoga's origins predate written history. Ar
Tom is 4 more than twice Andrews age. If Tom and Sara are twins, how old is Andrew?
Metro a trabajar a las ocho y media de la manana, salvo a las dos y media de la tarde
Please please help please I’m in a big hurry
What do the Rosens do to keep from being caught by the Nazis?