masterdavey6736 masterdavey6736
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

How did you compute the cost of 4 pounds of beef at $5.89 per pound? Use this example to explain your strategy.

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 25-01-2021

Answer:

$23.56

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

We are told that the unit cost per pound is $5.89

Required

the cost of 4 pounds

If 1 pound cost $5.89

4 pounds  cost x

cross multiply

x= 4*5.89

x=$23.56

Answer Link

Otras preguntas

Which two civilizations had such a great influence on later cultures that they were called the "mother cultures"? The Chavín and the Olmec The Nazca and the
what human body part does plasmid resembles and why
What is the answer to 8g+10=35+3g
What should you do with its contents if you are done using a test tube?
What is the distance between –3 and 2 on the number line?A: –5 B:–1 C:1 D:5
For a freely falling object dropped from rest, what is the acceleration at the end of the fifth second of fall?
(TAKE A PICTURE) Of the answers to the attached photo's question.
Limits on congress and the states what does "habeas corpus" mean, literally?
Please help with this square problem, the picture is shown.
PLEASE HELP ME !!!!!! I NEED TO GET THIS QUESTION RIGHT !!! Which is the simplified form of x^-12?