ladydestine ladydestine
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

7. Dwayne bought 12 pounds of nails for $45.48. What was the price per
pound?
A. $7.89
B. $7.39
C. $3.79
D. $3.50
answer pls

Respuesta :

jorryndickenso
jorryndickenso jorryndickenso
  • 24-01-2021
C. $3.79 is the answer
Answer Link
tayler144060 tayler144060
  • 24-01-2021
C. $3.79
45.48/12=3.79
Answer Link

Otras preguntas

which of thses is the best example of an "i" message
During the 1800s, many united states farmers believed their economy problems would be solved if the federal government would
80 students took an algebra exam and 75 past it in simplest form what fraction of students did not pass the exam
Which of the following has the highest critical temperature? H2 N2 NH3 H2O
What time is it when the hour hand is a little past 3 and the minute hand is pointing to the 3
Which measure of center (mean median or mode) is most affected by an outlier
which electrical waves are good for learning?
Can someone help I need this asap
What do you think Lillian Jean’s purpose is in confronting Cassie?
They believed the emphasis on the scientific method would bring Europe out of darkness. They believed the emphasis on human reason would bring Europe out of dar