skyahchannel skyahchannel
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada


2) Aliyah had $24 to spend on seven pencils.
After buying them she had $10. How much
did each pencil cost?
Please help
I’m taking a test

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-01-2021

Answer:

$2 per pencil

Step-by-step explanation:

In total the seven pencils costed $14 so 14 ÷ 7 = 2

Answer Link
Antwanfermin Antwanfermin
  • 23-01-2021
24-10=14
14/7=2
2$ per pencil
Answer Link

Otras preguntas

believe opposite word tell fast
Which type of gland produces hormones? 1. holocrine glands 2. multicellular exocrine glands 3. endocrine glands 4. unicellular exocrine glands
In what two regions were there a variety of religions
∠3 and ∠4 are supplementary angles. Given m∠3=56°, find m∠4
what does hypothesis mean and how can i make one ?
The animal that represented the central part of the Cheyenne culture was the __________. A. cow B. deer C. buffalo D. beaver
My science is due today, plz help it's due in a few minutes help me!!!!!!
3. Which factors influence the food choices you make?
how many times do i have to multiply to gert from 6.98 to 6968
Select the expression that has a value of 62.45. (2 points) Group of answer choices 0.006245 × 105 0.6245 × 102 6.245 ÷ 101 624.5 × 103