jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

Please help! Which statement best describes how the spread of the Arabic language benefited other cultures? A: I helped people share new ideas.B: It helped peop
Find the 7th term of the geometric sequence show below -x^7, -2x^12, -4x^17,…
Find an expression which represents the difference when (-9x +9) is subtracted from (x + 8) in simplest terms.
plz help me to solve stepwise​
Why did the Assyrians borrow from other cultures in the creation and development of their empire ?give at least two reasons
Which is an ordered pair on the line
As the senior prefect of your school write a speech to empower students to set positive goals and strive to attain them​
Please help. I am not sure how to solve. Please include step by step. Thank you for the help!
_To solve an absolute value inequality what do I have to do to the absolute value symbols?a) Isolateb)keepc)flip
Question 9 of 10 Compute the slope of the line below. Enter your answer as a fraction or decimal. Use a slash mark (1) as the fraction bar if necessary. Help AS