stormeegonzales34 stormeegonzales34
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aiden bought bananas at the store. The bananas cost $0.65 per pound. If
he spent $1.30 on bananas, how many pounds did he get?
*

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

He got 2 pounds on bananas

Step-by-step explanation:

$1.30 / $0.65 = 2

Answer Link

Otras preguntas

What are prashastis?
Donnie is solving the equation 2x2 = 27 + 3x with the quadratic formula.What values should he use for a, b, and c
What are the solutions to the equation x2 + 6 = 87?   A. –9 and 9
What are the solutions to the equation x2 + 6 = 87?   A. –9 and 9
which value is equivalent to 15.2% written as a decimal
Which of the following are uses for radiation and radioactivity that are of benefit to us? i. Nuclear waste ii. Radioisotopes iii. Excess exposure -----------
In humans, having freckles is the result of a dominant gene, and not having freckles is a recessive trait. If a freckled man who is homozygous for this trait ha
Is the group of words a simple sentence, a compound sentence, or a run-on sentence? The bustle of the airport, the sight of the airplanes, and the sound of the
Can you live without your large intestine? Why or why not?
To decorate a cake, you make a shade of purple icing using 2 drops of red food coloring for every 3 drops of blue. For 12 drops of red food coloring, how many d