perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
Answer Link

Otras preguntas

In wars between British colonists and Australian Aborigines in the early 19th century, the British were consistently outnumbered but generally won. This is MOST
What is the distance between the points (1,2) (4,7)
240: 1,680 that ratio, simplified?
What is an inefficient way to clear a lawn of fallen leaves?
I need help with questions 4 and 5. Someone please help.
Do you think that humans and humpback whales share a common evolutionary lineage explain
Solve for $182500*3.5
If your teacher asked you to give an example of an event that was most likely to have a probability of 1 from the list below, which would be the BEST choice? A-
4. As part of a promotion for a new type of cracker, free samples are offered to shoppers in a local supermarket. The probability that a shopper will buy a pack
The current exchange rate is​ $1= €1. Suppose that European real interest rates increase. What would be expected to happen to the value of the dollar and the v