perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements describes how the Punic Wars contributed to the development of the Roman Empire?
Which statement would Louis XIV, Philip II, and Peter the Great most likely support? A “The king is entitled to unquestioning obedience.” B “Parliament should
Triangle XYZ where X(7, 2), Y(-3, 8), and Z(-4, 6) is dilated with a scale factor of 4. Where is the dilation located? A. X’the coordinate (seven-fourths, one-
∠A and ​ ∠B ​ are vertical angles with m∠A=x and m∠B=3x−60 . What is m∠A ?
Perform the indicated computation. (6x10^5)(7x10^3) Use scientific notation.
A person who is use as needed for all four learning pattern
maria and her sister each have a salad and a drink for lunch at a restaurant. a salad costs $4.75 and a drink costs $1.65. what was the total cost of the meal w
how should you handle unfamiliar words you read in a book
Find the cost of 1 pint of ice cream when 3 quarts of ice cream cost $3.60. Round your answer to the nearest cent. Write your answer in decimal form. Hint: 1 qu
The atomic number of nitrogen is 7. The number of electrons a neutral nitrogen atom has is _______ , and its atomic mass is approximately _______ amu. PLEASE H