Someone please explain, it's most of my homework! I already did half the problem! Ellie bought 5 cups of apple juice and 7 sandwiches for $25.00. Jim bought 2 cups of apple juice and 3 sandwiches for $10.50. How much did each cup of apple juice cost? How much did each sandwich cost. I set up the equations 5a+7s=25 and 2a+3s=10.5. How do I solve them?

Respuesta :

Answer:

St rt ok is et cell pic ch se art on FB

sandwich = 2.5
apple juice = 1.5