Seudónimo Seudónimo
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

if 1 case of 500 20oz. cups cost 48.38 how much does one cup cost (show all work)

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

if 500 cups costs 48.38

than one cup will cost

48.38/500=0.096 cents per cup

Answer Link

Otras preguntas

Which metal will spontaneously react with Zn2+(aq), but will not spontaneously react with Mg2+(aq)? (1) Mn(s)(2) Cu(s) (3) Ni(s)(4) Ba(s)
Four friends go out to lunch and decide to split the bill evenly. The bill comes to $46.64. How much does each person owe?
In early spring, many wildflowers begin to grow, produce flowers, and release seeds. The leaves of the wildflowers make food before the leaves of the trees in t
Four friends go out to lunch and decide to split the bill evenly. The bill comes to $46.64. How much does each person owe?
A box containing 20 books costs $297.20. Which equation can be used to find c, the cost per book?
can u help me on the first one: a ship going out of sea goes out of sight
please choose the best answer that describes the scientific notation for 3,134,000,000
What is the last thing Robinson Crusoe finds on the shipwreck? a. a pair of cats that were hiding below the deck b. money that was hidden in a secret drawer c
Which country has the most permissive law involving physician-assisted suicide in the world? the United States the Netherlands Russia Japan
Who invented the telephone?