cam8358 cam8358
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

school lunches cost $14.50 per week. About how much would 5.5 weeks cost of lunches​

Respuesta :

zeba8762
zeba8762 zeba8762
  • 24-12-2020
I think it would be 79.75, I hope this helps!
Answer Link
GilliamKathren
GilliamKathren GilliamKathren
  • 24-12-2020

Answer:

The answer should be about $81.20

Step-by-step explanation:

$14.50 x 5weeks = $72.50

A school week is usually 5 days.

The middle of the week is Wednesday, so that's 3 whole days.

$14.50 / 5days = $2.90 per day

$2.90 x 3days = $8.70

$72.50 + $8.70 = $81.20

Answer Link

Otras preguntas

Theresa had 24 cookies. She gave 1/6 to her sister and 3/6 to her mother. How many cookies did she give to her sister and how many did she give to her mother?
an equilateral triangle has a perimeter of 9A + 12. is the length of each side
What is the value of the expression p – 26 when p = 12?
Which of these adjectives best defines an interlude? spiritual instructive witty bawdy somber
what is the thick palm oil used for mummification
how do you write 0.8 continuing as a fraction?
in what other ways could studying dog diseases be beneficial
How did the nation Reflect a growing sense of national pride and identity
Planets in our solar system do not revolve around the sun in perfect circles. Their orbits are more like ovals that scientists describe as which of the followin
What does the Greek prefix a- mean in the word atypical?