0701339vann 0701339vann
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Harold can buy 2 pounds of bananas for $7. Write an equation to represent the cost, c , for b bananas.

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-12-2020
7c = 2b
If he can buy two pounds of bananas for $7 that means 2lbs is equal to $7
Answer Link

Otras preguntas

The ratio of 4 to 5. To 15
How many finds of wavy-line pottery are along the Nile River?
Question 10 Given the functions f(x) = -2x - 1 and g(x) = -3x + 4, which operation results in the smallest coefficient on the x term? Two operations result in
What are situations that can cut into retirement funds?
7.69-(-2.5)(-4) Rewrite the expression using only addition then simplify the expression. CAN SOMEONE PLEASEEEE HELP ME FAST
Which expressions would complete this equation so that it has infinitely many solutions? 8 + 2(8x – 6) = Choose exactly two answers that are correct. A.
(6×5)×_=3,000 complete the pattern
You can drive your car 21.7 miles with one gallon of gasoline. At that rate, how many miles can you drive with 13.2 gallons of gasoline.
Use base ten blocks to divide 195 by 13
Which term describes the use of instruments in a piece of music? Question 2 options: dynamics articulation musicology orchestration