FightClub5409 FightClub5409
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nadeen bought a magazine for $7.50 and two sandwiches that cost the same price. She spent a total of $20. How much did each sandwich cost?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 23-12-2020

Answer:

Each sandwich cost $6.25

Step-by-step explanation:

Subtract the price of magazine then divide the remaining amount with 2 since the price of sandwiches same

(20 - 7.5) ÷ 2 = 6.25

Answer Link

Otras preguntas

Explain why convex mirrors can only produce virtual images. Please use at least 2 content related sentences
What is 8/9 as a decimal rounded to nearest thousandth
The oldest rocks found on Earth are 3.96 billion years old. However, scientists believe the Earth is about 4.6 billion years old. What evidence supports this id
Write a sentence using a gerund phrase with a pronoun object.
8. The local shop normally sells Mars bars for 40 pence. The shopkeeper says I can buy them for 1/4 less than the normal price. How much can I buy a Mars bar fo
The phrase below is found on a bumper sticker.Pro-union, Pro-labor, Pro-jobs!What political party platform is represented by thisbumper sticker?A: ConstitutionB
round to the nearest hundredth 24 divided by 75.48
Which table shows no correlation? X3 y -1 8 -2 10 -5 14 -4 15 -8 -2 -3 . 6 -4 T 8 - 2 T 10 0 y | -6 -7 | 14 | -1 15 3 Tool OoN 10 10 6 12 3 5 6 x y 8 -11 10 -13
please help me with these asap!
Ken’s predicted temperature for April is 7ºC. His prediction for May is 2ºC higher than April. He used the number line to solve the problem, starting at 0, movi