mekanga05oyhfgb
mekanga05oyhfgb mekanga05oyhfgb
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

An 8 ounce tube of toothpaste costs $1.69. What is the Unit Price per ounce?​

Respuesta :

NgShiYin
NgShiYin NgShiYin
  • 23-12-2020

Answer:

$0.21 per ounce (rounded to nearest cent)  

Step-by-step explanation:

8 ounces --- $1.69

1 ounce --- [tex]\frac{1}{8}[/tex] × $1.69 = $0.21 (rounded to nearest cent)

Answer Link
jadesoriano
jadesoriano jadesoriano
  • 23-12-2020

Question:

What is the Unit Price per ounce?​

Answer:

If 8 ounces cost $1.69, then 1 ounce costs $1.69/8 = $0.21125, which is 21.125 cents, which rounds to 21.1 cents (because 2 is less than 5)

Answer Link

Otras preguntas

What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?