samanhayes410 samanhayes410
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 6 pairs of insulated gloves cost $47.34 what is the unit price of the pair of gloves

Respuesta :

laeballad14
laeballad14 laeballad14
  • 22-12-2020

Answer:

$7.89 per pair of gloves.

Step-by-step explanation:

divide 47.34 by 6.

Answer Link
lorretapetrie
lorretapetrie lorretapetrie
  • 22-12-2020

Answer:

7.89

Step-by-step explanation:

you divide $47.34 by 6 which is $7.89 per set of gloves.

:) happy to help!

Answer Link

Otras preguntas

Which of dalton's ideas on atomic theory have been applied to current theory?
El conejo viene el día de Pascua de Resurrección.
what are the solutions of the equation x^2= 7x+4?
How can an unknown delta h reaction be determined using hess's law?
What is the value of x to the nearest tenth.
The primary purpose of “let sleeping dogs die” is to___
A(n) ______ is someone who is not in the military. A: soldier B: civilian C: officer D: immigrant
Which mathematical relationship should you use to convert moles of a substance into grams?
Why is heartwood darker in color than sapwood
why do people who participate in marathons tend to have similar muscles