jaytrent1 jaytrent1
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-ounce can of Frozen orange juice costs $1.02. Give the unit price in cents per ounce

Respuesta :

yanayildiz
yanayildiz yanayildiz
  • 22-12-2020

Answer:

0.17

Step-by-step explanation:

6 Ounces = 1.02

1.02 / 6 = 0.17

0.17 cent/ounces

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is not measured in hertz? Select all that apply. a. period b. amplitude c. frequency d. wavelength
There are two different species of finch that live on the same small island, species A and species B. Both species successfully feed and reproduce on the island
What is the adjective in the sentence "The red truck was parked behind the garage"?      A. behindB. truckC. parkedD. red
you arrive at an intersection with traffic lights that are not working because of a power outage. what do you do
the freedom of working for yourself is necessarily limited by
A villanelle is a. a narrative poem written in blank verse. b. a type of complex sonnet. c. a favorite technique of John Donne. d. a formal poem using exten
The problem that had no name centered upon: (Points : 1) the Cold War. the housewife. the African American. the veteran.
What did the battle of El Alamine reveal about hitler
which answer is the solution set in simplest form 6x-1/5=3/1
Complicated means in bangla