249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost? Explain how you know.

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 22-12-2020
8.25/3 = $2.75 per ice cream
2.75 * 2 = $5.50
It would cost $5.50 for 2 ice cream
Answer Link

Otras preguntas

IS PERRY ATTRACTIVe?!?!?!
Please help me ASAP. NO LINKS PLEASE. 8TH GRADE The last question!
The event described in this headline resulted in *
Figure B is a scale image of Figure A, as shown.Enter the scale factor applied to Figure A to produce Figure B. ​
What’s the answer please give me the answer
it wont let me put 2 pictures so the next thing they ask is, how many seconds will it take Adrian to run 3 meters and the next one is, how far has sarah walked
What's type of conflict is this?
An adult pass is 3 times as much as a child's pass. What is the cost of the adults pass? Write an expression for the situation
Based on the information given are two triangles similar? Need answerrr asap!
The rule for this transformation of AABC onto AA'B'C' is Help please!!!!!!!