alyssamartinez67 alyssamartinez67
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 14-ounce bottle of Nesquik chocolate milk cost $1.89. What is the cost per ounce?

Respuesta :

angie57104 angie57104
  • 22-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

1.89/14= .135

estimating to the nearest cent would be .14

Answer Link
bsnanamamsm bsnanamamsm
  • 22-12-2020
Divide it’s easy lol
Answer Link

Otras preguntas

Could you please help?
what problems did rapid growth pose for cities?
Which area of the country are listed is excluded from the action of the emancipation
A host cell is not immediately taken over during which of these
The French Indian war
Why was the Chinese immigration restricted in 1882?....... This was my response and I wanna see if anybody wants to add on to it or fix some stuff and tell me
abdul sells computers for a local computer outlet. He gets paid$400 dollars per month plus a commission of 3.9% on all the computer hardware he sells. Last year
Which of the following is not remember as a business tycoon of the Gilded Age? A. Andrew Carnegie B. Henry Ford C. John D. Rockefeller D. Samuel Gompers
What area of Egypt is known as “upper egypt” A- The northern area B- The Southern area C- The eastern area D- The western area
How do you factor using the perfect square root