Kassidy92210
Kassidy92210 Kassidy92210
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Josh buys cucumbers that cost $0.62 per pound. He pays $2.79 for the cucumbers. How many pounds of cucumbers does Josh have?​

Respuesta :

warriorspbeck warriorspbeck
  • 22-12-2020

Answer:

Josh bought 4.5 pounds of cucumbers.

Step-by-step explanation:

2.79 divided by the cost per pound, .62, is 4.5. Therefore he bought 4.5 pounds of cucumbers

Answer Link

Otras preguntas

Why were people concerned about Kennedy being Catholic? a. They were afraid he might have loose morals. b. They were afraid he would ruin the Protestant tradi
(7+x)+7x=? equivalent expressions simplifying each expression
I had the story, bit by bit, from various people, and, as generally happens in such cases, each time it was a different story If you were to use this sentence i
Three times as many children as adults attended a concert on Saturday. An adult's ticket cost $7 and a child's ticket cost $3. The theatre collected a total of
Many countries, including the United States, measure output by calculating the _____. Gross Domestic Product economic peaks economic cycle
Native Americans weavers often depicted abstract patterns that represented which of the following? a. friendship b. discovery c. power d. nature
what change will double the lateral surface area of a cone
How did the Colonial responses inflame tensions in the American colony?
in 1966 Mao zedong launched the cultural revolution in china in response to new
WHY might some blame the British for the violence that resulted from partition?