shalomboy shalomboy
  • 21-10-2016
  • Mathematics
contestada

how much is 35 ounces of apple sause if 40 ounces cost $2.80

Relax

Respuesta :

lexispringer828 lexispringer828
  • 21-10-2016
2.80 divided by 40 is 0.07, so then you would do 0.07 times 35. Your answer is then $2.45
Answer Link
ericosouki
ericosouki ericosouki
  • 21-10-2016
Hello,

shall we begin?


Rule of three:
35..........................x
40..........................2,80

40 * x = 35 * 2,80
40x = 98
x = 98 : 40
x = 2.45

Answer: 2.45
Answer Link

Otras preguntas

Future economic trends are not influenced by economic theories. True or false?
In 150 words, tell how the daughter changes over the course of the story in Two Kinds
7x1,000,000+ 3x100,000+ 5x10,000+ 6x1.00+ 2x100+3x10+7+1
If a quadrilateral has sides that measure 4 in. and angles that all measure 900, we can consider the quadrilateral to be a/an
The term balance of power means
A cell phone company charges each customer a base rate of $15.00 per month for its services. The company also charges each customer $0.02 per minute used. Which
why do authors create tension in a story
Please help. Fast and thank you
How do you make 2/3 into a decimal
What is the depth of the Pacific Ocean rounded to the nearest ten thousand?