MusicGamer101
MusicGamer101 MusicGamer101
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Yesterday, Jake drove 43 1/2 miles. Jack used 1 1/4 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per​ gallon?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 22-12-2020

Step-by-step explanation:

43.5 miles per 1.25 gallons

= 34.8 miles per gallon.

Answer Link

Otras preguntas

SOMEONE PLEASE HELP MEEEEEEE
give any two folk songs practice in rai community​
It takes practice to observe your thoughts without __(1)__ and focus your __(2)__ on the present. Mindfulness involves __(3)__ emotions instead of __(4)__ with
Help help math math math
A solid wood cone 12 cm in diameter and 8 cm high sells for $1.19. A second wood cone is 17 cm in diameter and 12 cm high. the fair price for this second cone r
A roll of kitchen aluminum foil is 30 cm wide by 22 m long (if you unroll it). If the foil is 0.15 mm thick, and the specific weight of aluminum is 26460 N/m3,
The oblique prism below has an isosceles right triangle base. An oblique right triangular prism is shown. The triangular bases have 2 sides with a length of x.
SPANISH HELP Which phrase best completes the dialogue? — ¿_____ el Señor Ortiz? — Es desordenado. A. Cómo está B. Cómo eres C. Cómo estás D. Cómo es
QUESTION 3. ANSWER CHOICE'S ARE THE SECOND PICTURE. PLEASE ANSWER ALL I WILL GIVE BRAINLEST
A carpenter cut three 4ft 6in shelves from a 14ft board. How long a piece was left over?.