Wyattdoodoodoo Wyattdoodoodoo
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Paint costs $19.95 per gallon. Nicole needs 1.25 gallons to complete a painting project

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 21-12-2020

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

  1. Set up a proportion: [tex]\frac{19.95}{1} = \frac{x}{1.25}[/tex]  
  2. Cross multiply, then divide: 19.95 × 1.25 = 24.9375, 24.9375 ÷ 1 = $24.9375
  3. Round your answer: $24.9375 → $25.00

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

pls help me asap !!!!
Which linear equation has a slope of 3 and a y-intercept of –2? y = 3x + 2 y = 3x – 2 y = –2x + 3 y = –2x – 3
If sales tax is 5%, what is the sales tax on an item costing $65?
which would you pick Play dough or Kinetic sand?
Which bodies of water border Canada? Choose all answers that are correct. A; Arctic Ocean B; Atlantic Ocean C; Pacific Ocean D; Indian Ocean PLEASE ANSWER! W
use multiples to write two fractions equivalent to 7/9
sarah has 132 pennies she gives 58 away how much does she have left
Which expression is equal to (x+2)(−3x2+3x+1)? −3x2−3x+2 −3x2+5x+3 −3x3−3x2+7x+2 −3x3+9x2−5x+2
What is the total rounded to the nearest tenth of 94.23
What word did John white find carved on a gatepost at Roanoke