d9nxvxj399 d9nxvxj399
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

Zach spent $2.00 to buy 10 packs of gumHe plans to sell each pack of gum for $ 0.50. Which equation represents the profit, that Zach will make if he sells x packs of gum?

Respuesta :

25alinael 25alinael
  • 25-11-2020

Answer:

x=$0.50 one pack for 50 cents

Step-by-step explanation:

$2.00= 10

$1.00=5

Answer Link

Otras preguntas

I've been given the following questions to hear (through audio) and respond in negative form. 1. Est-ce que les étudiant mange tout restaurant? 2. Le proffeseur
Which of the following is a skill that would contribute to someone’s academic identity? researching marketing negotiating networking
What was Operation Rolling Thunder? a sustained bombing campaign against North Vietnam an offensive to show that North Vietnam could still fight a strategy to r
Preachers of the Great Awakening in 18th century America would have been most likely to give a sermon focusing on
how to round 572 to the nearest hundred and ten
What kinds of scientific investigations involve making observations?
the continents that touch the artic circle
How did the history of british government and the ideas of the enlightenment affect colonial government
How would an increase in population impact an aquifer
What is the value of 4 cubed