jpicado24
jpicado24 jpicado24
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

At the local dairy farm, Kareem buys a 32-oz container of yogurt for $0.48. Are the cost, y, in dollars and the amount of yogurt, x, proportional?

Respuesta :

johnferraraccio05 johnferraraccio05
  • 25-11-2020

Answer:

The formula should be y=0.015x

Step-by-step explanation:

Each oz of yogurt costs $0.015.

Not sure if this helps, but i hope it does :)

Answer Link

Otras preguntas

What are complementary pigment colors?
Show whether or not the pair of triangles is similar. Complete the justification of your answer, and select a similarity statement if the triangles are similar.
Stage directions are usually in bold or fine print. parentheses or italics. all capital letters.
what does the expression l+w+l+w represent
If a frilled lizard is 90 centimeters long how long is the tail
Pls help, idk how to do this
mendel obtained plants that were true-breeding for particular traits by
4 qt approximation equal ? M
When Rahul began 7th grade, he put his savings of $3,000 in an account that compounded interest annually. He hoped to have $6,000 by the time he graduates high
Although land mines cost about $3, it can cost hundreds of dollars to remove one safely.