jakaylaj68
jakaylaj68 jakaylaj68
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal.

$56/25 gal
or
$32.05/15 gal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2020

Answer:

The better deal is $32.05/15 gal

Step-by-step explanation:

Divide:

56/25

=2.24

32.05/15

=2.13666667

=2.14

Answer Link
viperking220 viperking220
  • 25-11-2020
The second one is a better deal
Answer Link

Otras preguntas

Number one A store sells 12 cans of nuts for $27 how much would it cost you to buy seven cans of nuts Number two Write the ratio 2/3 to 8 as a fraction in simpl
the three levels of sumerian society
When founded and by whom? stoics
Sorry I'm not good at math but I just want to learn how to do this
unit from of 10×3 tens
noreen made 8 2/3 cups of snack mix for a party. her guest ate 3/4 of the mix. how much snack mix did her guest eat?
Write the ratio 54 inches to 7 feet as a fraction in simplest form.
A 100-pound person on Earth would weigh about 4 x 4 x 4 x 4 pounds on Jupiter. Evaluate the expression to determine how much a 100-pound person would weigh on J
is this statement an observation or inference? "it must be raining outside."
your weight on the moon is about 1/6 of your weight on earth write and solve an equation to show how much a person weighs on earth if he weighs 16 pounds on the