metziza000
metziza000 metziza000
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 10-pound sack of flour costs $8. whats the cost per pound

Respuesta :

jack4422
jack4422 jack4422
  • 24-11-2020

Answer:

Your answer is 1.25 stay safe ❤.

Step-by-step explanation:

10÷8 = 1.25

Answer Link
abrikazam
abrikazam abrikazam
  • 24-11-2020

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

8 / 10 = 0.8

Answer Link

Otras preguntas

Differential survival and reproduction is best described by which term? natural selection creationism inheritance of acquired characteristics none of these
Explain why people with poorly controlled diabetes are at risk for amputation?
Gills Lungs Skin These may ALL be classified as organs of A) excretion. B) locomotion. C) respiration. D) the nervous system.
Tim wants to rent a bike at the state park. It costs $3.95 per hour for the first 4 hours.After 4 hours, the cost is $2.50 per hour. How much would it cost Tim
Why was Louis XVI considered ineffectual ?
Trees like the mesquite tree have deeper roots than other desert plants. How are these roots an adaptation for survival in the desert ecosystem?
Agricultural revolution led to the need for organized
Mr.Harris has 54.8 acres of land. Mr.Fitz has 0.35 times as many acres as Mr.Harris has.How many acres of land does Mr.Fitz have?
What are countries with little industry called?
"Last month, Carmen paid a gas and electric utility bill of $55. The electricity part of the bill was $20. Write the ratio of the payment for gas to the paymen