sagala
sagala sagala
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound
how many pounds of blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 24-11-2020
1/4 = 0.25 pounds for $1.00
Answer Link
brittniedlg brittniedlg
  • 24-11-2020

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4.00 divided by 1.00 = 4

Answer Link

Otras preguntas

HELP THIS IS DUE IN 30 MINUTES ):
Write an equation for the nth term of the arithmetic sequence. 2, 5, 8, 11, ...
The two graduates with the greatest GPA from each of 14 randomly selected law schools were recruited to investigate a new method of preparation for a law exam.
Which of the following is a factor in the increase of single parent families in North America? O An increasing divorce-rate. O A decrease in the number of indiv
During science lab, Jacob mixes together sodium hydroxide (NaOH) and hydrochloric acid (HCl). The two chemicals react to form sodium chloride (NaCl) and water (
If a triangle has all three angles equivalent and all three sides equivalent, what type of triangle is it 1. Equilateral 2. Obtuse scalene 3. Obtuse isosceles
What kind of adaptations could have given homosapiens an evolutionary advantage over neanderthals and other species of humans?
Mr. Wang bought five packages of ground beef. The actual weights of the five packages were 1 pounds, 1.05 pounds, 1.25 pounds, 1 pounds, and 1.058 pounds. Part
4/5x-1/2+8/5x SIMPLIFY PLEASE
Some British soldiers stayed in forts in the United States along the Canada-United States border. This was a cause of which war or wars? Question 8 options: Ame