Zionharunight101
Zionharunight101 Zionharunight101
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 5 bags of cat food cost ​$18.75. How much would Marco spend on 3 bags of cat ​food?

Respuesta :

aliyah8018
aliyah8018 aliyah8018
  • 24-11-2020

Answer:

$11.25

Step-by-step explanation:

5 bags = $18.75

To find the amount for three bags, we need to find the price for each bag.

Divide 18.75 by 5.

18.75/5 = 3.75

So each bag is 3.75, and since we need to know the price for 3 bags, we need to multiply 3.75 by 3, which is 11.25.

Answer Link

Otras preguntas

examples of solid mixtures in a classroom
During aerobic cellular respiration, what combines with hydrogen ions and the product is released as a by-product of respiration. a. ADP b. carbon c. oxygen
Why would a speaker use rhetoric
What form is the underlined verb in the sentence? We have gone to this event for the past two years. a. past participle b. present participle c. present d.
When describing a community a biologist would discuss every
The body gets rid of lactic acid in a chemical pathway that requires ___________. a. carbon dioxide b. oxygen c. amino acids d. hydrogen
Given 300.0 mL of a gas at 17.0°C . What is its volume at 10.0°C?
expand y=-2(4x-1)(4x+1)
What does each band of color on the seafloor represent?
Where does photosynthesis occur??